Malavi Gölü Oluşumu ve Özellikleri
05 Temmuz 2024

Malavi Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Malavi Gölü

Malavi Gölü, eski adıyla Nyassa Gölü, 80 km'ye varan genişliği, 560 km uzunluğu ve 704 m derinliği ile Büyük Rift Vadisi'nin en büyük göllerinden biridir. Gölün yüzölçümü 29.604 km²'dir. Malavi Gölü, dünyanın başka hiçbir sulak alanında rastlanmayan çeşitli canlı türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Coğrafi Konum ve Fiziksel Özellikler

Malavi Gölü, büyüklük bakımından Doğu Afrika'da yalnızca Tanganika ve Victoria Gölü'ne geçilmektedir. Dünya genelinde ise dokuzuncu en büyük göldür. Gölden kaynaklanan başlıca akarsu, Shire Irmağı'dır. Malavi Gölü'ne kıyısı olan ülkeler Malavi, Mozambik ve Tanzanya'dır. Gölün güney bölümleri geniş ve güzel plajlarıyla bilinirken, kuzeye doğru kıyıları dikleşir. Özellikle kuzeydeki Tanzanya bölgesinde bulunan Livingstone Dağları'nın 2.500 m yüksekliğe ulaşan dik yamaçları gölün hemen kenarından yükselir. Bu bölgede şiddetli rüzgarlar ve yüksek, tehlikeli dalgalar meydana gelir. Güneydeki Malavi bölümünde Karonga ve Chilumba arası daha az sarpken, Chilumba ve Nkhata Bay arası oldukça diktir.

Ekosistem ve Biyoçeşitlilik

Malavi Gölü, yaklaşık 1.500 balık türüne ev sahipliği yapar ve akvaryumculuk alanında oldukça ünlüdür. Özellikle renk bakımından görkemli olan birçok tür, akvaryumcular tarafından tercih edilir. Gölde yaşayan balıklar, yumurtalarını ve yavrularını koruma amacıyla ağızlarında taşıyan Cichlidae familyasına aittir. Bu familyadan Tilapia cinsi, besin amacıyla ihracatta kullanılır. Bu balıklar ekonomik amaçla sadece Malavi Gölü'nün en güney bölümünde avlanır. Balıkçılar oyma kayıklarla bu balıkları oltayla avlasalar da miktarları ticaret yapabilecek seviyede değildir. Kıyıya yakın yerlerde ağ sallamayla balıkçılık daha yaygındır; fakat büyük balıklar burada bulunmaz.

Fauna ve Tehlikeler

Malavi Gölü'nün suyu cam gibi berraktır. Rüzgarsız dönemlerde birkaç metre derinlikte zemin görülebilir. En çok dikkat çeken unsurlardan biri ise su aygırlarıdır. Bu hayvanlar bitki yiyicidir; ancak açık suya kaçış yollarını kapattıklarında insanlara saldırabilirler. Su aygırları her yıl, gölde yeterli besini bulan timsahlardan daha çok sayıda insanı öldürmektedir. Üzerinde yerleşim bulunmayan küçük adalarda piton yılanı ve varan kertenkelesi gibi vahşi hayvanlar yaşar. Gölün yerleşim olan kısımları daha tehlikesizdir. Göldeki çiklit olarak adlandırılan balık türleri, akvaryumculuk hobisiyle uğraşanların büyük ilgisini çeker. Türkiye'de ve dünyada bu balıklar giderek daha çok aranır hale gelmektedir. Malavi Gölü çiklitleri Türkiye'de artık oldukça yaygın bulunan akvaryum balığı cinslerindendir.

Koruma Alanları ve Uluslararası Önemi

1980 yılında 88 km² büyüklüğe sahip Lake Malawi National Park, Monkey Bay şehrinin güneyinde kurulmuştur. Park, gölün bir bölümünü, Khumba Yarımadası'nı ve on iki küçük adayı kapsamaktadır. Milli Park, 1984 yılından itibaren UNESCO'nun Dünya Doğa Mirası listesinde yer almaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Somer Tuna

12 Temmuz 2024 Cuma

Malavi Gölü'nün ekosistemi ve biyçeşitliliği hakkında bu kadar bilgi sahibi olduktan sonra, acaba gölde yaşayan balıkların yoğun olarak hangi bölgelerde bulunduğunu bilen biri var mı? Ayrıca, bu göldeki balıkları avlamak için en uygun mevsim hangisidir? Balıkçılık yaparken dikkat edilmesi gereken tehlikeler neler olabilir?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sülüklü Göl Oluşumu ve Özellikleri

Sülüklü Göl Oluşumu ve Özellikleri

Huron Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Huron Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Çamiçi Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Çamiçi Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Afyon Gazlıgöl Oluşumu ve Özellikleri

Afyon Gazlıgöl Oluşumu ve Özellikleri

Durusu Gölü Tarihi ve Özellikleri

Durusu Gölü Tarihi ve Özellikleri

Güncel

Türkiye’deki Baraj Gölleri

Türkiye’deki Baraj Gölleri

Güncel

Mogan Gölü Tarihi ve Özellikleri

Mogan Gölü Tarihi ve Özellikleri

Güncel

Yeşil Göl Tarihi ve Özellikleri

Yeşil Göl Tarihi ve Özellikleri