Düden Gölü Oluşumu ve Özellikleri
11 Temmuz 2024

Düden Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Düden Gölü

Düden Gölü, Türkiye'nin Konya ilinin Kulu ilçesi yakınlarında, Tuz Gölü'nün kuzeybatısında yer alan sığ bir göldür. Göl, Kulu ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Suları hafif tuzlu olan Düden Gölü'ne başlıca su girişi, batıdaki Kulu Deresi aracılığıyla gerçekleşir. Gölden herhangi bir su çıkışı bulunmamaktadır. Göl çevresinde bulunan küçük pınarlar da gölü beslemektedir. Kıyı bitki örtüsü, Kulu Deresi ve küçük pınarların göle döküldüğü yerler dışında oldukça zayıftır.

Gölün Özellikleri

Gölün güneyinde sık sazlıklar ve tatlı suyun hakim olduğu bir bölge bulunmaktadır. Göl koruma alanı, Düden (Kulu) Gölü'nün yanı sıra güneyindeki Küçük Göl isimli tatlı su gölü ve çevresindeki sulak alanlar ile bozkırlardan oluşur. Düden Gölü'nde dokuz küçük ada mevcuttur. Bu adaların bazıları, deniz kuşlarının üreme kolonilerine ev sahipliği yapar. Adalar, ilkbahar aylarında otlarla kaplanır. Göl çevresinde ise sulak çayırlar ve yavşan bozkırları hakimdir.

Fauna

Düden Gölü, su kuşları için hem üreme hem de göç dönemlerinde büyük önem taşımaktadır. Göl alanı, önemli sayıda üreyen yaz ördeği, Macar ördeği, dikkuyruk, pasbaş patka, kılıçgaga, büyük cılıbıt, Akdeniz martısı ve gülen sumru barındırır. Üreme dönemleri öncesi ve sonrası, büyük sayılarda kara boyunlu batağan, dikkuyruk, angıt, uzunbacak, kılıçgaga ve akça cılıbıt bulunur. Kışın göl çoğunlukla donar, ancak bazen önemli sayıda sakarca görülebilir. Üreyen diğer türler arasında kara boyunlu batağan, bataklık kırlangıcı, kaşıkçı, uzunbacak, ince gagalı martı ve karabaş martı sayılabilir. Ördekler çoğunlukla güneydeki tatlı su bölümünde kuluçkaya yatarken, martı ve sumrular kalabalık koloniler halinde adaları seçer.

Tehlike Altındaki Türler

Düden Gölü, dünya çapında tehlikede olan dikkuyrukların Türkiye'deki en önemli üreme noktalarından biridir. Göl, göç dönemlerinde kıyı kuşları için de önemli bir konaklama noktasıdır.

Flora

Düden Gölü'ndeki dokuz adanın geneli, ilkbahar aylarındaki yağışlarla birlikte otlarla kaplanır. Göl, kuru tarım yapılan tarlalar ve çıplak bozkırlarla çevrilidir. Kuzey kıyılarında, yer yer büyükbaş hayvan otlatılan ıslak çayırlar bulunur. Göl çevresindeki bozkırlarda ve ıslak çayırlıklarda hayvanlar otlatılır. Düden Gölü, Ankara'daki kuş gözlemcileri için önemli bir gözlem yeridir. Düden Gölü'nün tanınması için Kulu Belediyesi her yıl festival düzenlemektedir.

Koruma ve Tehditler

Düden Gölü, 1992 yılında SİT Alanı ilan edilmiştir. Göl için en önemli tehdit, göldeki su seviyesinin düşmesidir. Konya Kapalı Havzası'ndaki yeraltı ve yer üstü kaynaklarının sulama amaçlı aşırı tüketimi son yıllarda Düden Gölü'nü de etkilemeye başlamıştır. 2006'daki yoğun kar yağışına rağmen Düden Gölü neredeyse tamamen kurumuştur. Su seviyesinin düşmesi sonucunda adalar birbirine bağlanmış ve kuşların üremesi durmuştur.

Kulu ilçesinin arıtılmamış atıkları ve çöpleri göle dökülen Kulu Deresi'ne atılmaktadır. Gölün turistik önemini artırmak maksadıyla göle ulaşan yolları geliştirmek, göl çevresinde bir yol açarak ağaçlandırma yapmak ve kuş gözlem kuleleri inşa etmek istenmektedir. Bu girişimlerin, kıyıya oldukça yakın olan adalarda üreyen sumru ve martı kolonilerini ve tatlı su bölümünde üreyen ördekleri olumsuz yönde etkileyeceği aşikardır. Düden Gölü çevresindeki tarım alanlarında sağlıklı metotlar kullanılmadığı için rüzgar erozyonu meydana gelmektedir. Yasa dışı avcılık, alandaki biyolojik çeşitliliği tehdit eden önemli bir problemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Urmiye Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Urmiye Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Krater Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Krater Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Aktaş Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Aktaş Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Seben Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Seben Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Işıklı Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Işıklı Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Güncel

Terkos Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Terkos Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Güncel

Sülük Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Sülük Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Güncel

Sirk Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Sirk Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Ohri Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Ohri Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Acıgöl Doğal Sodyum Kaynağıdır

Acıgöl Doğal Sodyum Kaynağıdır

Sera Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Sera Gölü Oluşumu ve Özellikleri